Пингуикулата принадлежи към семейство Мехуркови ( Lentibulariaceae ). То е представено от 5 рода - р.петлюги (Pinguicula) - с 52 вида, разпространени посевместно; р. мехурки (Utricularia) - с 250 вида, също широко разпространени, и по - малко известните р.Diovularia - с два вида, един от които в Бразилия, а другият в Австралия; p. Polypompholyx - с два вида в тропическа Австралия и Северна Америка, и p.Genlisea - с 15 вида, разпространени в Южна Америка и Западна Африка.
С тъмносините си цветове върху дълга дръжка петлюгата напомня на невинна теменужка, но нейните листа са смъртоносен капан за насекомите. Има слабо развит корен. Листата са сравнително едри, събрани в розетка, а краищата им са леко завити навътре. По повърхността на листата са разпръснати храносмилателни жлези и лепкави власинки. Насекомото, попаднало върху листа, здраво залепва за власинките. В отговор на дразненето в много случай, растението бавно завива листата си около жертвата, , затваряйки я в тесен капан. Тогава от храносмилателните жлези се отделя ензим и смилането започва.
Отглеждане
Осветление. Пингуикулите изискват добре осветено място, без прекалено директно слънце, но понасят и известно засенчване. Най - добре се развиват на източно и западно изложение.
Температура. Някои видове петлюги се нуждаят от период на покой през зимата - напр. Pinguicula vulgaris, Pinguicula balkanica, които се срещат и у нас. Те се държат за около 3 - 4 месеца при температура 5 - 8 градуса.
Поливане. Почвения субстрата се поддържа постоянно влажен, затова в подложката на саксията трябва да има вода. Най -добре растенията се развиват в терариум или неотопляема оранжерия, които им осигуряват достатъчно въздушна влага.
Пресаждане. По всяко време на година, но най -добре е в началото на пролетта. Растенията трябва да се пресаждат само при необходимост, тъй като имат слабо развита коренова система и тя реагира зле на присаждането.
Размножаване. Със семена, с листни резници и с дъщерни розетки.
Любопитно. Листата на петлюгата се използват с лечебна цел при ухапвания от змии и при трудно заздравяващи рани. Натопени в бяло вино, народната медицина ги препоръчва при воднянка, а под формата на сироп - при диария.
Снимките са взети от различни из нета източници!