https://www.carnishop.com

Как да се грижа за новата ми Дионея

Венерина мухоловка - отглеждане , размножаване. Растението с най много видове и хибридни форми.

Как да се грижа за новата ми Дионея

Мнениеот ilkoiliev » Чет Юли 28, 2016 5:56 pm

[smilie=help.gif] Здравейте, аз съм нов и преди два дена си купих Дионея от магазин Mr Bricolage. Четох няколко статии от форума, но малко се обърках и имам няколко въпроса:
1. На места видях че, поливането й с преварена чешмяна вода е по-добре от обикновена чешмяна вода. А на други места че, преварената вода е най - опасна за растението. Тъй като нямам възможност да събирам дъждовна вода, ви питам кой е най - полезният вид вода за растението (дестилирана/чешмяна/преварена). И също така искам да знам колко често трябва да я поливам, тъй като четох че, пръста трябва винаги да е влажна. И за момента и сипвам по малко вода всеки ден.
2. Много се обърках и от факта колко светлина обича. На места пишеше че, харесва директна слънчева светлина, а на други че, е вредна за нея и просто трябва да стои на светло място. И какво ще рече 5-6 часа директна слънчева светлина? Примерно изкарвам я да се пече на слънце от 7:00 ч. и я скривам на сянка в 12:00 ч. това ли е?
3. Кой месец е препоръчително да се пресажда. И когато изпадне в зимен сън тя би трябвало да покафенее цялата нали така. Тогава ли е готова за пресаждане. И също през кой месец свършва зимният и сън и как би трябвало той да се прекрати.
Ето две снимки на моята Дионея:
Изображение
Изображение
П.С: До сега никога не съм се занимавал с подобни растения, но имам голям мерак и затова се надявам някой компетентен да ми покаже пътят към една успешна и здрава венерина мухоловка!
ilkoiliev

Re: Как да се грижа за новата ми Дионея

Мнениеот Miro » Пет Юли 29, 2016 2:05 pm

Здравей, ето малко съвети от мен:
1. Ползвай дестилирана/ дейонизирана вода от магазина, щом нямаш възможност да събираш дъждовна. За да бъде почвата постоянно влажна трябва или да киснеш саксията с растението постоянно във вода или да поливаш периодично. Аз ти препоръчвам да оставяш винаги чинийката на саксията пълна с вода.
2. Осигури на растението повече светлина (директна слънчева). Силната светлина не е вредна на растението, по-скоро високите температури. 5-6 часа директна слънчева светлина на ден се има предвид да поставиш растението там, където слънцето напича мястото за толкова време. Не е нужно всеки ден да го местиш растението. Намери най-слънчевото място в твоя апартамент/ къща и го остави там да си расте.
3. Пресаждане е препоръчително през зимния покой на растението, но не е изключено и през активния период да се направи. Може растението да започне зимуване и без да става кафяво, това не е индикатор за зимен сън, а неактивността на капанчетата. Когато спрат да се затварят или станат много лениви при затварянето си означава че растението навлиза в покой. Зимния сън свършва по естествен начин, не е нужно да правиш нищо. Започне ли нов растеж, значи растението се е събудило и започва активния му период. Успех с отглеждането!

ПП: Снимките ти не се виждат.
Посеете ли дело, жънете навик, посеете ли навик, жънете характер, посеете ли характер, жънете съдба !
Аватар
Miro

Мнениеот ilkoiliev » Чет Авг 04, 2016 10:54 am

[quote="Miro"] Благодаря ти за информацията.

П.П: Мислех, че съм качил снимките както трябва, явно съм объркал.
ilkoiliev

Мнениеот u3poD » Чет Авг 11, 2016 11:09 am

Здравейте, ще използвам тази тема да добавя още няколко въпроса.
Четох, че като пресаждате махате всичката стара почва и миете корените и тогава го слагате в изцяло новата почва. Аз моето го пресадих преди месец в по-голяма саксия като го извадих заедно със земята и така го сложих в новата саксия и добавих друга земя отстрани която да запълни дупката. Растението е с някаква почва не знам каква от практикер и се различава от земята която вие ползвате, понеже имам растение и от вас и ги сравних, но доста добре се развиват растенията ми и в двата типа почва.

Друг въпрос който поне в темите които разгледах видях само да пише, че цвета трябва да се отреже, но никъде не видях да пише защо? Моето прецъфтя преди повече от месец и сега това което му беше цвета потъмня. От там ли се получават семената на растението? Иначе по никакъв негативен начин за сега не му се отрази и растението е 2-3 пъти по-голямо от когато го купих и прави все по-големи и по-големи капани
u3poD

Мнениеот bafi94 » Пет Авг 19, 2016 6:22 pm

Здравейте и от мен.
От днес и у дома имаме прекрасна мухоловчица - Грозданка Мухоловкова (защото интересните цветя ги кръщаваме). Похвалих се със снимка във фейсбук и първият въпрос беше: "Не е ли опасно за малкия?" Имам син на 4 месеца и никъде във форума или в други статии не видях за Dionaea muscipula да е отровна по някакъв начин. Все пак за всеки случай да ви питам. Има ли нещо отровно или опасно, за мен или за детето? Благодаря :)
bafi94

Мнениеот Марио » Нед Авг 21, 2016 6:51 pm

bafi94 написа:Здравейте и от мен.
От днес и у дома имаме прекрасна мухоловчица - Грозданка Мухоловкова (защото интересните цветя ги кръщаваме). Похвалих се със снимка във фейсбук и първият въпрос беше: "Не е ли опасно за малкия?" Имам син на 4 месеца и никъде във форума или в други статии не видях за Dionaea muscipula да е отровна по някакъв начин. Все пак за всеки случай да ви питам. Има ли нещо отровно или опасно, за мен или за детето? Благодаря :)

Най-голямата опасност е, че няма да успеете да създадете добри условия за растението и малкия ще реве като умре.
Аватар
Марио

Мнениеот bafi94 » Пон Авг 29, 2016 11:44 am

Хаха, благодаря за отговора. Мисля, че малкият е твърде малък за да осъзнае какво се случва, но виж на мен би ми било тъжно.
bafi94

Мнениеот doino_57 » Пон Сеп 12, 2016 10:27 pm

Аз ползвам вода от климатик. Тя си е абсолютно дестилирана. Резултатите са много добри. Ако се полива с чешмяна вода, торфа се осолява след време и това убива постепенно растението.
Аватар
doino_57

Мнениеот doino_57 » Пон Сеп 12, 2016 10:35 pm

Един страничен въпрос. Сега отглеждам срамежлива мимоза. В Уйкипедия и Гугъла пише, че може да достигне до 40-60 см. в саксия и до 1 метър в родината си. При мен достигна почти два метра. Въпроса ми е : знаете ли някой форум за тези растения, че да разбера какво става с моето растение ?
Аватар
doino_57

Мнениеот DND » Пет Сеп 23, 2016 8:07 pm

doino_57 написа:Един страничен въпрос. Сега отглеждам срамежлива мимоза. В Уйкипедия и Гугъла пише, че може да достигне до 40-60 см. в саксия и до 1 метър в родината си. При мен достигна почти два метра. Въпроса ми е : знаете ли някой форум за тези растения, че да разбера какво става с моето растение ?

Ти сигурен ли си, че отглеждаш срамежлива мимоза? Щото много хора бъркат Албиция със срамежлива мимоза...
Аватар
DND
Администратор

Следваща

Назад към Дионея мусципула - Dionaea muscipula