https://www.carnishop.com

Новобрански въпроси относно дионеята

Венерина мухоловка - отглеждане , размножаване. Растението с най много видове и хибридни форми.

Новобрански въпроси относно дионеята

Мнениеот julysword » Вто Авг 19, 2014 11:00 am

Привет на всички в този форум!И аз като много други хора разбрах преди време за тези интересни и красиви растения и реших да си взема едно за да се опитам да го гледам нооо както се оказа са доста капризни и крехки.Поръчах го и дойде с ЕКОНТ.Гледам го вече месец и още не мога да се ориентирам точно как да го гледам.Четох почти всичко тук и в още един форум http://forum.flowersnet.info/viewforum.php?f=82 .Много ми харесва цветето и дори му сложиха име "Дидко" [smilie=biggrin.gif] .Отначало го гледах на сянка под една лозница тъй като бях чел че не трябва да го пече директно слънце и това е вредно.Нямаше проблем и си живееше нормално,имаше свеж,зелен цвят,отваряше усти и аз като всички други новобранци в тази материя му пусках мравки и няколко пъти бели черви и то си ги хапваше.В последните 10 дни обаче започна да има леко изсъхнал вид и не отваряше никакви капанчета (с времето някои от тях почерняваха и загиваха и аз с ножица внимателно ги премахвах а на тяхно място израстваха нови).Та започна да има леко залинял и изсъхващ вид,подобно на маруля която е стояла прекалено много и е загубила свежестта си.Тогава пак се разчетох и установих че всъщност трябва да е огряван от директно слънце поне 4-5 часа на ден и го преместих на слънчево място за примерно от разсъмване до към 13.-14 часа и после го дърпам на сянка или към 13-14 го слагам на слънце до вечерта,в зависимост как съм на работа.Сега то си е в същия вид,гледам никнат нови капанчета,старите са си зелени но като цяло няма този свеж ярко зелен цвят който имаше в началото а капанчетата ми изглеждат някак си "меки".Винаги саксията му е в паничка с дъждовна вода до ръба,сменям я през 2-3 дни и по 2 пъти на ден обикновенно вечер по тъмно и утрин рано го пръскам пак с дъждовна с пулверизатор.Пише че е грешно да се храни изкуствено.Ще ме е яд ако умре а не мисля че правя нещо различно от съветите които давате тук.Незнам дали силното слънце през деня не го изсушава макар и за 4-5 часа.Ще приложа и снимка.Моля за отговори като предварително благодаря.Бъдете здрави и ще ви следя с интерес.
Аватар
julysword

Re: Новобрански въпроси относно дионеята

Мнениеот kroton » Вто Авг 19, 2014 12:40 pm

Здравей! Имам само едно такова растение и ограничен опит с дионеи. Държа го на терасата межу другите цветя на шарена сянка и понякога го забравям. Сравнително издръжлово растение е.
kroton

Мнениеот kail13 » Вто Авг 19, 2014 4:54 pm

Здравей и от мен. Дионеите са удивително издръжливи растения (щом не съм успял да уморя моите до сега [smilie=biggrin.gif] ). Не са трудни за отглеждане стига да спазваш няколко прости правила.
За да получиш най-адекватна помощ обаче трябва да качиш снимки на растението. Случайно да си го пресаждал или да си правил други манипулации?
От моя опит мога да ти кажа, че изкуственото хранене не е вредно макар, че обикновено е излишно. Особено щом растението е навън. Ако имаш желание може да го храниш по малко, но с живи насекоми и без да прекаляваш. Някъде бях чел, че мравките не са подходящи заради киселината , която отделят, но не зная от личен опит. Имам наблюдения, че и осите не им понасят много добре, но всички други насекоми би следвало да са ОК.
Memento mori! Memento vivere!
Аватар
kail13

Мнениеот doino_57 » Вто Авг 19, 2014 11:44 pm

Дионеите са много устойчиви растения. Но ти май си му удавил корените, които може и да са загнили. Може да се оставя 1-2 пръста вода в чинийката , но само докато си я попие само и после ден-два на сухо. Понасят добре слънцето, но честото местене е лошо за растението. Храненето с мравки само изтощава растението - твърде малки са. При хранене често загниват капанчетата и трябва като почернеят изцяло да ги режеш докато чернилката не е минала на листа.
Аватар
doino_57

Мнениеот TiratroN » Пет Авг 22, 2014 11:10 pm

Че какво толкова сложно има да се гледа. Аз четох в началото, четох и после, чета и сега и не откривам писано нищо повече от онова което успях да разбера за два,три дни.
Специално за непретенциозните видове насекомоядни:
-сееш в подходящ торф със съответните му примеси- перлит или пясък в неогромна саксия.
-намираш подходяща 3-4 сантиметрова паничка в която да сложиш саксията
-гледаш да има вода в паничката, дестилирана или дейонизирана.
-за предпочитане държиш на слънце,но не на много директно ако растението не е укрепнало достатъчно
-внимавай да не е голяма жега ,че в жегата може да имаш проблеми.
Всичко това са напълно прости условия за изпълнение.
За поливането : надявам се правиш разлика между мокър субстрат и блато. Надявам се не си държал Дионеята в блато.
Май само на Утрикулариите им харесват блатните условия.
TiratroN

Мнениеот julysword » Съб Авг 23, 2014 11:09 am

Аватар
julysword

Мнениеот kroton » Съб Авг 23, 2014 2:39 pm

Добре изглежда. Първият месец е най-труден и ти си се справил. Съветите на Тиратрон са много полезни!
kroton

Мнениеот doino_57 » Съб Авг 23, 2014 9:15 pm

Трябва и повече светлина.
Аватар
doino_57

Назад към Дионея мусципула - Dionaea muscipula