https://www.carnishop.com

Проблем с мухоловката

Венерина мухоловка - отглеждане , размножаване. Растението с най много видове и хибридни форми.

Проблем с мухоловката

Мнениеот milko » Пон Юли 06, 2020 10:52 am

Здравейте,

Нов съм с мухоловките, но четох доста из форума и в Интернет и не мога да разбера какъв е проблема с моята Дионеа. Листата започват да покафеняват и постепенно умират. Започва с малки кафяви точки по ръба на листото, които след това се разрастват и обхващат цялото листо. Излизат нови листа, но на някои от тях капанчетата им почерняват още преди да са се отворили, други порастват и след това започват да изсъхват по ръба.
Саксията е на юг-югозападна тераса и има доста слънце следобед. Използвам дистилирана вода, като държа паничката пълна около 1-2 см.

Можете ли да помогнете с някакви съвети?

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
milko

Re: Проблем с мухоловката

Мнениеот Марио » Чет Юли 16, 2020 4:47 pm

Здравей!

Терасата открита или закрита е?
Аватар
Марио

Мнениеот milko » Нед Юли 19, 2020 11:26 pm

Терасата е открита.
milko

Мнениеот Марио » Вто Юли 28, 2020 10:44 am

Опитай да поливаш обилно отгоре растението 1-2 седмици. Възможно е да има утаени минерали в почвата.

Другият вариант е да го пресадиш, въпреки че вече е малко късно.

За друга причина да има тези проблеми не се сещам.
Аватар
Марио

Мнениеот floren » Съб Авг 01, 2020 2:45 pm

Здравейте, аз нямам много опит с насекомоядните растения, т.к. имам само 4 растения и то от тази година, но на ваше място бих променила мястото на Дионеята. На мен ми се струва, че листата са изгорели вследствие на силното слънце. Бих променила мястото и бих наблюдавала по нататъшното развитие. Аз съм от Варна, със западно изложение, т.е. следобяд пече доста силно и откакто температурите минаха 30 градуса ( последните дни) се наложи да направя шарена сянка на насекомоядните ми, защото започнаха да изгарят.:)
floren

Мнениеот Марио » Съб Авг 01, 2020 8:55 pm

Със сигурност проблемът не е излишно слънце. Мухоловката обожава пряката слънчева светлина - колкото повече я пече слънцето, толкова по-големи и червени капани прави. Моята е на пряка светлина почти 12 часа и е в супер кондиция.
Аватар
Марио

Мнениеот floren » Нед Авг 02, 2020 8:31 am

Не пречи да се пробват всякакви варианти. :)
Моята Дионея е младо растение и откакто температурите минаха 30 градуса едното листо с капанче определено поизгоря и то само за 2 дни. Отделно, че я бях сложила на перваз обхващащ хем юг, хем запад. 2- пъти я хващах с топла вода, пък слагам едно 3-4 см вода. Перваза се напича и няма как водата да стои студена. Откакто я преместих на висящ цветарник и намалих слънцето от 14.00 ч. до 16.00ч., нещата се нормализираха.:)
floren

Мнениеот milko » Чет Авг 06, 2020 7:53 am

Като започнаха да изсъхват листата, растението беше на вътре, на шкаф до прозореца. Между него и прозореца имаше перде. Реших, че му е малко светлината и го изнесох на терасата. Тук ми се струва, че му е по-добре. Излизат нови листа, но пак някои от тях започват да изсъхват по краищата.
milko

Мнениеот rc1346 » Чет Окт 08, 2020 4:05 pm

Благодаря ви за съветите и аз имам същия проблем.
снегопочистване
rc1346

Назад към Дионея мусципула - Dionaea muscipula