![good2 [smilie=good2.gif]](./images/smilies/good2.gif)
ПРОГРАМА ЗА ПОВТОРНО ВЪВЕЖДАНЕ НА ВИДА РОСЯНКА (DROSERA ROTUNDIFOLIA), КАТО ЧАСТ ОТ ВЪЗСТНОВЯВАНЕ НА ПРИРОДНО МЕСТООБИТАНИЕ 7140 ПРЕХОДНИ ТОРФИЩА И ПЛАВАЩИ ПОВДИЖНИ ТРЕСАВИЩА
Програмата за повторно въвеждане на вида и изготвена според изискванията на чл. 6 (т. 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13) на НАРЕДБА № 4 ОТ 8 ЮЛИ 2003 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНИ ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА НЕМЕСТНИ ИЛИ ПОВТОРНО ВЪВЕЖДАНЕ НА МЕСТНИ ЖИВОТИНСКИ И РАСТИТЕЛНИ ВИДОВЕ В ПРИРОДАТА
Росянка (Drosera rotundifolia)
1. Предмет на програмата
Росянката (Drosera rotundifolia) е рядък макрофит на Витоша, който все още се среща, макар и ограничено. След негативните промени във водния режим поради водоползване за питейни нужди, това довежда до промяна в природно местообитание: 7140 Преходни торфища и плаващи подвижни тресавища и което е едно от ключовите обекти на опазване на природния парк Витоша и защитената зона BG0000113 Витоша. Тази промяна е свързана и с намаляването на разпространението на някои типични за торфищата видове, като росянката.
2. Цели на програмата
Попълване на популация на вида в торфища на територията на природен парк Витоша, където се е срещала, но изчезнала. Подпомагане на възстановяването на местообитание 7140 Преходни торфища и подвижни тресавища. (предмет на опазване в защитената зона), чрез увеличаване на жизнеспособните популации на вида росянката (типичен за хабитата) в подходящи местообитания в торфищата. Основно видът се среща понастоящем при изворите на р. Струма и по някои от торфищата по северните склонове на върховете Селимица. Подходящи местообитания има и на Конярника, Танчовица,. Седлото и др. Там може да се създадат нови популации на вида. .
3. Описание на биологичните особености на вида
Многогодишно тревисто насекомоядно растение с единично, гладко, голо, излизащо от влагалището на най-горния лист стъбло, високо 4-15 см. Листата събрани с приосновна розетка, петурите изведнъж стеснени в дръжка, светлозелени, отгоре с пурпурночервени жлезисти власинки. Листните дръжки с 15-30 мм. Съцветието връхно, гроздовидно, Чашелистчетата 5, в основата срастнали, кафеникава. Венчелистчетата 5, бели, удължено клиновидни, по-дълги от чашелистчетата. Тичинките 5, стълбчетата 3, двуделни. Кутийката удължена, кафеникава, гладка, отваря се в три дяла. Семената многобройни, мрежести, крилати, светложълти. Цв. VІ−VІІІ.
4. Описание на екологичните изисквания на вида
Среща се в торфища, като се развива най-често върху места само с сфагнови мъхове и избягва местата с високи и гъсти хигрофити. Развива се и в приизворни и крайпоточни торфища.
6. Данни за географските фактори в района на въвеждането на неместния вид
Климатът в района на въвеждане на вида е планински. Районът е подходящ за реаклиматизация на вида, доколкото на Витоша и има популации на росянка.
7. Данни за заплахи и лимитиращи фактори за разпространението на вида и за очакваното въздействие върху местни видове
Заплахите за вида създава основно силното пресушаването на мочурите, промяната на водния режим и др. При обрастване на торфищата с високи житни и острицови треви, растението не може да издържи конкуренцията за светлина и изчезва.
8. Поддържащи и други мерки за вида, включително мерки за опазване извън естествената му среда, ако се налагат такива.
Адекватно управление на водните количества на Витоша, съобразено с екологичните особености на вида. Необходимо е поддържане на достатъчно водно ниво през активния вегетационен сезон за вида – юни-август.
10. Методи и технологии за въвеждането на вида в горите, земите или водните площи в района на изпълнение на програмата
Предвижда се да се подпомогне разселване на популацията му на Витоша в подходящи местообитания. За целта трябва да бъдат определени места за разселване на семена от известните находища на Витоша. Подходящи местообитания (открити сфагнови съобщества – главно на Sphagnum warnstorfii) има в други торфища на Селимица, Конярника, Танчовица, Острец. От известните находища (вр. Селимица – торфища във вододайната зона) ще се съберат в края на вегетационния сезон (септември) кутийки (до 50) с узрели семена, които да се разпръснат на подходящи местообитания, които са предварително набелязани.
11. Източници на придобиване на екземплярите
Природен парк Витоша –вр. Селимица и при изворите на Струма, Торфено бранище и др.
12. Собственост върху земите, горите и водните площи, където ще се въвежда видът, и хипотези на уреждане на отношенията между заявителя и другите собственици, в случай че собствеността не е само на заявителя
Земите на Витоша, където се предвижда реинтродукцията са държавен горски фонд – публична собственост в защитена територия – природен парк Витоша.
13. Срок и график за изпълнението на програмата, стойност и източник на финансиране
Първи етап – Реинтродукция на Витоша:
Срок: 2 години (2011 – 2012 г.)
Стойност: 2926 лв.
Източник на финансиране: програма ЛАЙФ+ на Европейския съюз, проект LIFE08 NAT/BG/000281“Опазване и възстановяване на 11 типа природни местообитания край реки и влажни зони в 10 Натура 2000 места в българските гори”
Втори етап – Мониторинг:
Срок: 4 години (2013 г.)
Стойност: 1348лв.
Източник на финансиране: програма ЛАЙФ+ на Европейския съюз, проект LIFE08 NAT/BG/000281“Опазване и възстановяване на 11 типа природни местообитания край реки и влажни зони в 10 Натура 2000 места в българските гори”
Изготвил: д-р Росен Цонев