https://www.carnishop.com

Растеж на жив сфагнум

Подходяш субстрат за насекомоядни растения - обсъждане

Растеж на жив сфагнум

Мнениеот TiratroN » Сря Юни 13, 2012 12:13 am

Здравейте.
Последния път при поръчката си се сдобих с жив сфагнум. Част от него отиде за засаждане на непентеса, а другата част я сложих в прозрачни кутии и ги държа на терасата настрани от директното слънце. Кутиите имат плътен капак ,който отварям по един път на ден да влезе свеж въздух.
След време забелязах че всичко стана зелено и яко избуя.
Ето нагледно какво се случва:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А тук съм експериментирал малко - засадил съм Дрозера Капенсис във жив сфагнум . Малко зор и беше докато се захване, но сега расте отлично.
Изображение

Изображение

Понастоящем цялата комбинация е преместена в кутийка от сладолед съоръжена с капак който стои постоянно. В този си вид е идеално за подаряване ;) И това ще стане някой ден.
Утре на светло може да сложа някоя снимка.
TiratroN

Re: Растеж на жив сфагнум

Мнениеот TiratroN » Сря Юни 13, 2012 11:31 pm

Ето го как изглежда в кофичката от сладоледа.
Изображение

Така стои с капака:
Изображение
TiratroN

Мнениеот Miro » Чет Юни 14, 2012 8:13 am

Дрозерите не се нуждаят от висока въздушна влажност, ако целта ти е да задържиш сфагнума жив с този капак, махни дрозерата преди да изгние... кофичката също е малка за нея - няма как да се развива нормално в бъдеще.
Посеете ли дело, жънете навик, посеете ли навик, жънете характер, посеете ли характер, жънете съдба !
Аватар
Miro

Мнениеот TiratroN » Чет Юни 14, 2012 10:52 am

Оценявам съветите.
Все пак това е един експеримент- Капенсис с лопата да го ринеш :) Като порасне ще отиде в по-голяма саксийка.
TiratroN

Мнениеот rumbeto » Пон Юни 25, 2012 7:51 pm

Изображение
Изображение
Здравейте приятели [smilie=drinks.gif] малко и аз да дам отчет с развитието си по темата жив сфагнум.Съжалявам че нямам снимка на първоначалния обем на сфагнума които засадих за да го съпоставя,но мога да ви кажа че слоя едвам покриваше дъното на кутията.Веднъж вече сфагнума израстна до капака и аз хванах ножицата и го подстригах на "една глава" разстояние и сега си имам лична гора от сфагнум.
Аватар
rumbeto

Мнениеот Марио » Пон Юни 25, 2012 8:11 pm

Интересно ми е, как не хваща гъбички в такова затворено, влажно и топло място? Някой да има представа?
Аватар
Марио

Мнениеот TiratroN » Вто Юни 26, 2012 9:11 am

Преди , в по-хладното време, като че ли му беше по-добре. Сега като станаха жегите и почна да се ослушва. Въпреки че не е на пряко слънце, в затворено пространство винаги става доста жежко. Тия дни мисля да го прехвърлям на другата тераса .
TiratroN

Мнениеот kroton » Пет Авг 16, 2013 11:07 am

Сфагнумът има бактерицидно действие. Забелязвате, че не гние, а се превръща с торф. По тази причина не го нападат гъбички или някакви други микроорганизми. До колкото си спомням бактерицидното му действие се дължи на високо съдържание на цинк. Преди да бъдат открити антибиотиците е имало случаи на лекуване на рани през Първата световна война с превръзка от сух сфагнум.
Този расте без капак в оранжерия. Малко е нагъсто и слънцето му е в повече, затова на места светлее и не върви добре.
http://tis357.snimka.bg/nature/nepentes ... 760902.big
kroton

Мнениеот TiratroN » Пет Авг 16, 2013 10:50 pm

Тази година имам малък прираст на живия ми сфагнум. Зелен е , но не вдига височина толкова бързо както миналата година.
Забелязвам , че когато го сложа в саксия и засадя нещо в нея, горе където сфагнума се допира с въздуха, той става по-дебел и почти не нараства на височина. Може би сухият въздух го възпира.
Също забелязвам че в затворените прозрачни съдове , в които го държа, въпреки че стоят в стаята до прозореца и не ги пече директно слънце, когато отворя капак и бръкна вътре е голяма жега. Ако открехна капака пък изсъхва. Трудна работа.
TiratroN

Мнениеот kroton » Съб Авг 17, 2013 12:04 pm

Тези дни разсадих малко сфагнум, който беше нагъсто. Взех две бутилки от мин. вода по 10 литра и изрязах конусната част до около 90 %, така че да може да се повдига и сваля, като капак. Послах на дъното мрежа и подредих малко мъртъв мъх, а върху него на едро нарязан жив сфагнум. Изобщо не проветрявам и отварям, само когато пръскам. Ползвам не само дъждовна вода. На месец -два пръскам леко и с разреден тор. Едната бутилка е в оранжерия с малко пряка светлина, а другата в двоен прозорец, който в този сезон още не се огрява от слънцето. Ще видя, как ще се развият. В една саксия с непентес имам сфагнум, но там расте много гъст, сбит и нисък, като килим. При него има много светлина, а и пряко слънце. Колкото светлината е по-малко, толкова по-нежен и бързорастящ на височина е сфагнумът. Така е при всички растения.
kroton

Следваща

Назад към Сфагнум мъх - Sphagnum moss spp.