https://www.carnishop.com

Дългофибрен торф - Sphagnum moss peat

Подходяш субстрат за насекомоядни растения - обсъждане

Re: Дългофибрен торф - Sphagnum moss peat

Мнениеот Марио » Пет Сеп 09, 2011 3:23 pm

kkeikos8 написа:Марио,много благодаря за бързия отзив, и много ми олекна! Щом е изпробван метод - и аз така ще направя. Ама пак имам въпросче - торфа мокър ли го обърка с пясъка- или сух и после постави саксийката във вода? Предполагам, че на сухо, той иначе стана на .....нещо необяснимо като го накиснах, ама да съм сигурна, че съм попитала. Лек ден!

Смесвам сухия торф с пясъка, пълня саксията и хубаво напоявам с вода (подходяща за хищни растения, естествено) и чак тогава ги пъхам. Четох някъде, че когато се пресаждат дионеи (въпеки, че ти пресаждаш дрозера) е много важно да е мокра почвата хогато ги засаждаш, не знам защо, но така пишеше.
Но не мисля, че при теб ще има проблем, стига почвата да се е намокрила бързо след пресаждането. Дрозерите са силни и издръжливи растения, особено Капенсис.
Аватар
Марио

Мнениеот kkeikos8 » Пет Сеп 09, 2011 7:27 pm

Още веднъж - благодаря много! С най-искрени пожелания за всичко добро!
kkeikos8

Мнениеот TiratroN » Нед Сеп 18, 2011 4:00 pm

И аз търсих къде ли не за да видя как точно се процедира с този сух торф. Освен на едно две места, където пишеше че се разчепква, не намерих други указания.
И го направих така:
Хващам малко в шепата и стривам големите бучки да се разпаднат. После добавям перлит. Всичко това го правя в изрязана 10 литрова бутилка от минерална вода. Размесвам (въртя съда както се въртят тия малките бетонобъркачки по строежите) .Меси се идеално, без да се трошат зрънцата перлит.
Задължително пръскам два три пъти с пулверизатор за да се омокри малко перлита и да не вдига прах- не е много полезен при вдишване.
И после насипвам в саксиите.
Поливам.

А относно чистотата на торфа...
На етикетите пише че няма добавки на дървесина. Много не съм съгласен защото видях доста неща които ми заприличаха на дървесни влакна.
TiratroN

Предишна

Назад към Сфагнум мъх - Sphagnum moss spp.