https://www.carnishop.com

Кокосов чипс, жив сфагнум, дългофибрен торф

Подходяш субстрат за насекомоядни растения - обсъждане

Мнениеот DND » Пон Фев 14, 2011 1:04 pm

Иска ми се да поговорим за раличните видове субстрати, които се използват и са подходящи за отглеждането на хищни - насекомоядни растения. Надявам се всеки да сподели какви субстрати използва и как според се повлияват насекомоядните. ;) Разбира се, тук можем да споеделим различни пропрции и миксове подходящи за съответните растения хищни растения.

Това са субстратите, които аз използвам и искам да ви покажа, за да добиете реална представа.

Кокосов чипс. Изключително много използван субстрат за непентеси в САЩ, големите разсадници на Канарските острови, Малайзия и Борнео Екзотик разсадника - Шри Ланка.

Изображение

Чист дългофибрен торф без примеси или познатия сфагнум торф, продукт от мъртав слой на живия сфагнум.

Изображение

Жив сфагнум мъх

Изображение

Изображение

Разбира се към тези субстрати би могло да се добавя перлит, кори за орхидеи, мулчове и различни фракции кварцов пясък. Интересно и полезно, смятам ще е всеки да сподели какви субстрати използва. ;)
Аватар
DND
Администратор

Re: Кокосов чипс, жив сфагнум, дългофибрен торф

Мнениеот subversive » Пон Фев 14, 2011 5:57 pm

Аз имам наблюдения най- вече върху дросерите ми от семена, на които всички се чудиха как толкова бързо растат :lol: Бях ги насадила в торф, перлит и кварцов пясък.
Аватар
subversive

Мнениеот Марио » Сря Апр 27, 2011 12:51 am

Бих искал да попитам, защо е толкова важен живият сфагнум за насекомоядните? А също забелязах, че е накъсан, без корени... какво полезно може да се изкара от това? Имам мухоловка от някъде година и си живее перфектно, но сега, пролетта, мисля да я пресадя и си нямам на идея къде да намеря почва. Четох тук, че във стрелиция има чист сфагнов торф, но като се обадих да питам, казаха, че нямат. Ще ходя лично да проверя, но все пак, не може ли да си живее и без жив мъх по почвата? Много полезно ще ми е да ми обясните подробно (може и на ЛС) каква почва искат и какво точно се прави със сфагнума, и къде може да намеря съставките в България. Благодаря предварително!
П.С. Ако отговора не е на правилната тема, съжалявам :)
Аватар
Марио

Мнениеот DND » Сря Апр 27, 2011 9:16 pm

Mарио, ти правиш ли разлика между жив сфагнум - live sphagnum moss, мъртав или сух сфaгнум - dried sphagnum moss и торф - sphagnum moss peat?
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот Марио » Сря Апр 27, 2011 10:35 pm

dimitar написа:Mарио, ти правиш ли разлика между жив сфагнум - live sphagnum moss, мъртав или сух сфaгнум - dried sphagnum moss и торф - sphagnum moss peat?

Честно казано... много объркващи са ми всички тези наименования. Sphagnum на латински е мъх, а пък сфагнум уж някакъв спецялен мъх. Живея към Пирин и една разходка в гората мога да намеря тонове ГОРСКИ мъх, но така и не разбирам, каква е разликата между двете?! И всъщност, да, горе долу каквото знам е, че е хубаво да има жив мъх по почвата за да я окислява и да задържа влагата, знам че има още два вида сфагнум освен живия сфагнум, но не мога да правя разлика между двете. Нямам опит с растенията, имам Непентес и мухоловка, и двете се развиват супер, мухоловката има жив мъх отгоре а непентеса е без мъх. Почвите не знам какви са, звъннах във Мимоза (от където купих мухоловката) и казват, че ползват нормален торф за цветя (което не ми се вярва, защото е бъкан с двеста вида торове) и въобще не знам какво да мисля. Много ще ме улесните ако подробно ми обясните какви дочно съставки се смесват за да се получи една благоприятна почва за хищни растения, от къде мога да намеря съставките в България и т.н.
Аватар
Марио

Мнениеот DND » Сря Апр 27, 2011 11:16 pm

Марио, горският мъх няма нищо общо с блатните мъхове - сфагнуми. Горският мъх расте по дърветата, камъни, сенчести места и т.н, докато сфагнумът расте на места с подпочвени води, на открити и чисти местности, най - общо казано. Среща се по поляни, мочурища, в близост до реки, потоци и т.н....на места с високо надморско равнище, сравнително ниски температури през цялата година и с висока влажност на въздуха. Сфагнумът, расте на бедни на хранителни елементи торфени наслоения или с други думи в кисела среда. Това негово свойство да подкиселява почвата в съчетание на смеси или не, се отразява благоприятно за растения обичащи кисели почви, бедни почви, каквито са насекомоядните растения. Торфът се образува в следствие на живия сфагнум. С течение на времето, долната част на стръкчетата на живия сфагнум умира и започва процес на бавно разлагане.Точно от тези мърти части на живия сфагнум се получава торф - sphagnum moss peat. Този торф няма нищо общо с горската угнила листовка, която доста хора поргрешно смятат за торф. Торфът не е също пръст! В състава си има части от неразложен сфагнум под различна фракция, които наподобяват на почва, но не е пръст.
Сухият сфагнум е следствие на принудително изсушаване на живите стръкове на живия сфагнум или с други думи все едно да откъснеш трева и да я изсушиш [smilie=wink3.gif]
Така по - ясно ли е?
Аз ще се радвам да ни покажеш твоите растения и ако имаш въпроси, моля не се колебай да ги задаваш. [smilie=good2.gif]
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот Марио » Сря Апр 27, 2011 11:41 pm

Определено поизбистри водите, но все още има мътни части! [smilie=biggrin.gif] Значи, реално погледнато почвата на хищните цветя е само сфагнум - сфагнов торф, изсушен сфагнум и жив сфагнум отгоре, така ли?! Тогава къде да намеря и от 3-те вида в българия (в близост до София препоръчително, но навсякъде става)? Бих могъл да се разбера с някой от София да се видим и да купя нужните съставки, ако никой магазин не ги продава.
Аватар
Марио

Мнениеот DND » Чет Апр 28, 2011 12:00 am

нека да избистрим мътните части!
Първо, насекомоядните са растения, не цветя!
Второ, аз неразбирам за какво са ти смеси и сфагнуми при положение, че твоите растения са засадени вече.

Растения, който са засадени в смес от чист торф - sphagnum moss peat и перлит.

Изображение

Растение, което е засадено в смес от чист торф - sphagnum moss peat и кварцов пясък

Изображение

Растение засадено изцяло в жив сфагнум.

Изображение

Растение засадено в полусух сфагнум

Изображение
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот Марио » Чет Апр 28, 2011 12:03 am

Дионеята ми има много издънки а и имам бебета (от семе) и искам да ги разсадя. А и сега цъвти и скоро още семена ще садя, и искам почва. Затова :) От къде мога да намеря сфагновият торф и перлит за да си засадя цве-... растенията [smilie=biggrin.gif] Продаваш ли? От софия ли си? Къде го намираш?
Аватар
Марио

Назад към Сфагнум мъх - Sphagnum moss spp.