https://www.carnishop.com

Project Sphagnum

Подходяш субстрат за насекомоядни растения - обсъждане

Re: Project Sphagnum

Мнениеот DND » Пон Сеп 20, 2010 8:54 am

Влагомер не, но влажност да :lol: Не искам да се меся в съвместния ви проект с Елфи, затова се въздържам от съвети, а само ще питам ;) Вчера си говорихме с Мартин и искаме да те помолим да направиш още 1-2 снимки на целия съд в който е проекта, защото така трудно добиваме представа в какво е. Надяваме се не те затрудняваме ;)
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот subversive » Пон Сеп 20, 2010 11:09 am

Няма проблеми, утре ще снимам. Ами тогава да слагам един найлон отгоре? В сандъче ми го сложи Elfy. В нещо прозрачно ли да го местя?
Аватар
subversive

Мнениеот DND » Пон Сеп 20, 2010 11:42 am

От моя опит бих казал, че сфагнума расте отлично при висока влажност на въздуха при highland условия. Така че найлон отгоре е добре ;)
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот subversive » Пон Сеп 20, 2010 11:46 am

ОК, ще му сложа един ;) А трябва ли да е нещо прозрачно, или да го оставям в сандъчето?
Аватар
subversive

Мнениеот Elfy » Пон Сеп 20, 2010 10:56 pm

Моят сфагнум в София е без найлон отгоре, не го пръскам, само наливам вода в съдчето. Мисля че това е напълно достатъчно когато сфагнума е все още нисък. Не мисля че трябва да се мести в друг съд. Сложен е в едно малко сандъче, което купих от магазина и не е с пробити дупки, така че задържа вода. Сигурна съм, че ще тръгне, след седмица-две ще видите разликата. За мен е по-интересен експеримента, който заложих - малка част от сфагнума беше във фризер за няколко дни - половината много напоена с вода, а другата - само влажна. По-интересно ми е те как ще се развият. Струва ми се, че станаха по-зелени след престоя във фризера. Когато ги засаждах вечерта, влажният сфагнум от фризера изглеждаше по-добре от силно намокрения. Руснаците пишат, че може да се съхранява и в хладилник, и във фризер.За останалия, който не е бил във фризер въобще не се притеснявам, защото съм убедена, че ще порастне.
П.С. Мерси за корекцията на латиницата, но когато пиша от псп, нямам кирилица.
За моя сфагнум в София разбрах, че в един от експериментите се е появило нещо бяло като мухъл. Щом мъжът ми, който няма и идея от цветарство, успява да го поддържа все още жив, значи не е толкова трудно отглеждането. Остава да открием как да го размножаваме в домашни условия.
Elfy

Мнениеот DND » Пон Сеп 20, 2010 11:10 pm

Elfy написа:. Остава да открием как да го размножаваме в домашни условия.

Перфектно се размножава и сам в терариум, аквариум или оранжерия без нищо на дъното. Влага и светлина, това е ;)
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот Elfy » Пон Сеп 20, 2010 11:16 pm

Да, аз също съм сложила в един аквариум само с вода отдолу без нищо друго и забелязах, че много добре върви. Под размножаване имам предвид да става в по-голямо количество спрямо началното.
Elfy

Мнениеот DND » Пон Сеп 20, 2010 11:20 pm

Разбира се! Като се има предвид, че сфагнумът расте по места с подпочвени води....виждал съм как расте и къде....заедно с Drosera rotundifolia ;)
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот DND » Вто Сеп 21, 2010 1:32 pm

Elfy, постни твои снимки във форума на твоя сфагнум и неговото развитието, моля! Ще е интересно за всички.
Ето ще дам пример на сфагнум в моите условия как расте. Ще добавя, че скоро ще го режа за трети път в рамките на 2 месеца, защото отново започва да обхваща саксията и ще задуши непентеса ;) Изобщо никакви грижи НЕ полагам за него, но при мен си расте. Ако искаш ще снимам в още 6 саксии сфагнума, но положението не е по -различно от това.

Nepenthes Truncata only in live sphag - lowland form, Philippines. Wistuba clone
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот subversive » Вто Сеп 21, 2010 5:03 pm

Ето сандъчето, в което стой сфагнумът, но пак ми се струва, че му е бая тъмно..

Изображение
Аватар
subversive

ПредишнаСледваща

Назад към Сфагнум мъх - Sphagnum moss spp.