https://www.carnishop.com

Пролетно пресаждане на Сарацении - 2012г.

Многогодишно тревисто растение от Северна Америка

Re: Пролетно пресаждане на Сарацении - 2012г.

Мнениеот DND » Пон Мар 26, 2012 10:52 am

Като извадиш растението от старата саксия, премахнеш стария субстрат и измиеш корените под течаша вода, така че да не остане нищо по тях от стария субстрат. След това поставяш в нова саксия и нов субстрат.
Задължително е на всеки 2-3 години, според големината на саксията.
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот Марио » Вто Мар 27, 2012 4:36 pm

Здравейте, днеска си всех от баумакс нещо, което ми прилича на Sarracenia Spp Venosa. Саксията ми изглежда малка, за това мисля да го пресадя (което ще се случи още днеска, защото няма да имам време скоро), имам сфагнум на стрелиция и кварцов пясък още от миналата година. Ще го направя преди стъмване, но ако не трябва, много бих оценил бърз отговор :)
Изображение
Изображение
Аватар
Марио

Мнениеот DND » Вто Мар 27, 2012 5:10 pm

Трябва. Просто извади растението без да махаш нацяло стария субстрат. Лесно ще направиш това като обърнеш саксията, притиснеш леко страните ако е нужно и растението ще излезне като в "калъп ". По този начин в нова, по - широка саксия, свеж компост и вода в каните. Чакаме снимки. [smilie=good2.gif]
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот Марио » Вто Мар 27, 2012 5:19 pm

Благодаря за бързия отговор ^^
Сега ще го направя. Само да попитам, тъй като след като обърна саксията цялата течност от каничките ще изтече, да сипя ли вода в тях? В едно FAQ пишеше, че не трябва да се сипва.
Аватар
Марио

Мнениеот DND » Вто Мар 27, 2012 5:31 pm

Нали това написах в горния пост - да сипеш вода в каните до перистома.
Видовете като - venosa, purpurea, spp purpurea, purpurea ssp. purpurea var. ripicola, purpurea ssp. venosa var. burkii и т.н се сипва вода в каните винаги, за разлика от високите видове като S. flava, S. leucophylla и т.н,където вода не се долива.
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот Марио » Вто Мар 27, 2012 6:21 pm

След доста борба и усложнения успях да го направя без въобще да обръщам цветето (Разрязах саксията [smilie=shok.gif] ) и след това разбрах, че водата в каните може да се смени [smilie=ireful1.gif] имам няколко притеснения, надявам се да не се оправдаят. Това, че саксията е прекалено висока ще пречи ли на водата в паничката да стигне както трябва до корените? Също, тъй като торфа беше бая стар, изсъхнал и някак си "оплетен" не се смесваше с пясъка, който беше доста ситен, и така саксията е на пластове пясък и торф.. също така, водата беше доста топла (не гореща, но топла на допир, тъй като аз си варя вода и още не беше изстинала), дано това да не е проблемно.
Тъй като съм започнал с купищата въпроси, ще попитам растението добре ли изглежда на вид и има ли някакви разлики в отглеждането от останалите сарацении (зимуване, поливане, т.н.)
Изображение
Изображение
Надявам се, не ви убивам много от времето с тези въпроси. Благодаря предварително! [smilie=good3.gif]
Аватар
Марио

Мнениеот DND » Вто Мар 27, 2012 6:42 pm

Впечатляващо! Растението изглежда много добре в новия му дом - добра работа! [smilie=good2.gif]
Сместта беше ли мокра преди да я сложиш?
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот Tares » Вто Мар 27, 2012 6:43 pm

Не, няма разлики с останалите Сарацении как се гледа. Иначе като гледам успешно си го присадил.
Аватар
Tares
Администратор

Мнениеот Марио » Вто Мар 27, 2012 6:49 pm

Не, не беше мокра, намокрих я след като го сложих.. защо?
Аватар
Марио

Мнениеот DND » Вто Мар 27, 2012 6:56 pm

За да полееш растението отстрани, докато протече отдолу през дупките на саксията вода. Ако слегне субстратът, можеш да добавиш още смес.

P.S. И да си сложиш аватар icon_twisted.gif
Аватар
DND
Администратор

Следваща

Назад към Сарацения - Sarracenia