Магазин за хищни растения - carnishop

Custom Search

Въпрос относно осветление

Отглеждане на хищни растения. Изработка и охлаждащи системи, овлажнители, техники и материали в терариуми и оранжерии.

Въпрос относно осветление

Мнениеот Philosoraptor » Вто Юни 05, 2012 6:57 pm

Здравейте. Тъй като мисля, че не мога да осигуря достатъчно(предполагам) естествена светлина на растенията си, реших да използвам изкуствено осветление. Имам една пура, която беше предвидена да осветява терариум с хамелеони, но така и не влезе в употреба. Нямам представа дали ще върши работа и за да не си правя експерименти, ще напиша информацията за пурата и моля, ако някой разбира да каже мнението си. Ако не става ще си взема някоя, която ще свърши работа, но и за там ще ми трябват съвети.
Пурата е за терариум и е пригодена за влечуги. Пише следното F18W/6500K UV-A UV-B. Притеснява ме следното: "For reptiles only". Мисля, че би трябвало да става, но вие кажете.
Благодаря!
Аватар
Philosoraptor

Re: Въпрос относно осветление

Мнениеот DND » Вто Юни 05, 2012 7:05 pm

Не става.
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот Philosoraptor » Вто Юни 05, 2012 7:11 pm

Добре. Какви качества трябва да има осветлението, което ще бъде подходящо?
Аватар
Philosoraptor

Мнениеот DND » Вто Юни 05, 2012 8:11 pm

Задавайки по този начин твоите въпроси, трудно ще получиш адекватни отговори, защото ние гадаем.
Аз бих започнал така:

- Моят терариум е с размери, например - 40x60x90 или площа, която желая да осветявам е "еди колко си".
- Вътре смятам да отглеждам, например - дрозера, непентес, пингвикула и т.н

За да получиш правилни насоки и съвети.
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот Philosoraptor » Вто Юни 05, 2012 8:17 pm

Извинявайте. Отглеждам дионеи и дрозери и няма да ги слагам в терариум, просто искам да имат хубаво осветление. За площ не съм много сигурен, но за сега имам 4 саксии и в най-скоро време плюс 1-2. Трябва ми нещо за малка площ.
Аватар
Philosoraptor

Мнениеот Miro » Сря Юни 06, 2012 7:43 am

Philosoraptor написа:Здравейте. Тъй като мисля, че не мога да осигуря достатъчно(предполагам) естествена светлина на растенията си, реших да използвам изкуствено осветление.

Колко часа слънце можеш да осигуриш за растенията, че смяташ за недостатъчни?
Посеете ли дело, жънете навик, посеете ли навик, жънете характер, посеете ли характер, жънете съдба !
Аватар
Miro

Мнениеот Philosoraptor » Сря Юни 06, 2012 12:42 pm

Някъде до обяд. Дионеята си го показва. Започна да расте по-бавно и не са й толкова зелени листата, колкото трябва. Личи си, че не достига слънце, а искам растенията ми да получават добри условия.
Аватар
Philosoraptor

Мнениеот Miro » Сря Юни 06, 2012 12:58 pm

При мен получават слънце чак следобед до вечерта, общо около 4-5 часа на ден и въпреки че не е много имат доста добро оцветяване. Все пак ако си решил да ползваш изкуствено осветление можеш да си вземеш пури на Osram flora или на Sylvania Grolux. Колко вата да избереш вече нямам представа, рядко чувам за отглеждане на дионеи под лампи и доколко е успешно това...
Посеете ли дело, жънете навик, посеете ли навик, жънете характер, посеете ли характер, жънете съдба !
Аватар
Miro

Мнениеот DND » Сря Юни 06, 2012 1:40 pm

Под моите условия дионеите получават над 10 часа директно слънце и те оценяват това.

Изображение

Изображение

Изображение

Никога не съм отглеждал дионеи под изкуствено осветление. Но съм съгласен с Миро. Пури - Sylvania Grolux 10000К всяка от тях, поне 4 бр на разстояние 20 - 25 см, ще са добре за малка площ.

Колко са големи твоите саксии? Някакви снимки?
Аватар
DND
Администратор

Мнениеот Philosoraptor » Сря Юни 06, 2012 2:09 pm

Снимки за сега нямам възможност да пусна поне с някакво прилично качество, но саксиите са около 9см в диаметър. Вашите растения са просто страхотни, но за съжаление моите няма как да получават по толкова светлина на ден. Благодаря за препоръките и мога ли да намеря тези лампи в магазини като Практикер или Бриколаж?
Аватар
Philosoraptor

Следваща

Назад към Терариуми и Оранжерии